SON EKLENENLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri, Alman medyasını çıldırttı!

Gazze diplomasi için Almanya'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı ortak basın toplantısı sırasında katliama göz yumanlara tarihi bir ayar verdi. Erdoğan'ın gündeme damga vuran sözlerini Alman Bild gazetesi 'Skandal' olarak manşetine taşıdı.
18 Kasım 2023 07:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya'ya gitti. Burada Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde Gazze'deki son gelişmeler yer aldı. Erdoğan, Scholz ile yaptığı ortak basın toplantısı sırasında Gazze'deki sivil katliamlarına göz yumanlara bir kez daha ayar verdi. Cumhurbalkanı Erdoğan, Alman bir gazetecinin yönelttiği İsrail sorusuna verdiği cevapla herkesi sustururken, İsrail destekçileri bu duruma fena bozuldu. 

ALMAN GAZETECİYE TARİHİ AYAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman bir gazetecinin "İsrail'e yönelik Hamas tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından açıklamalarınız sadece Almanya'da değil, NATO üyesi ülkeler arasında da rahatsızlık oluşturdu. İsrail'in varoluş hakkını kabul ediyor musunuz? İsrail'in 'faşist bir devlet olduğunu' söylediniz, hangi gerekçelendirmeniz var bunun için? İsrail ordusunun Hamas'a karşı saldırısına neden 'soykırım' diyorsunuz? Tüm NATO ittifakı tarafından terör örgütü olarak tanınan, yüzlerce insanı İsrail'de katleden bir örgütü nasıl bir 'kurtuluş örgütü' diye tanımlayabilirsiniz? Türk-Alman ilişkilerini, NATO içindeki iş birliğini tehlikeye atıyor musunuz? Türkiye, savunma sanayi için 40 Eurofighter talep ediyor. Almanya bunu kabul edecek mi?" sorusuna, şu cevabı verdi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri, Alman medyasını çıldırttı! - Türkiye  Gazetesi

"TÜRKİYE NATO'DA SIRADAN BİR ÜLKE DEĞİL"

Öncelikle NATO'nun önde gelen ülkelerinden bir tanesi, ilk 5'in içerisinde yer alan bir ülkeyiz Türkiye olarak. Türkiye, NATO'da sıradan bir ülke değil. İlk 5'in içinde. Şu anda NATO'nun içinde düşüncesi, kanaati kimin ne olursa olsun, Rusya-Ukrayna arasında herkes kimin yanında yer alıyor? Ukrayna'nın yanında yer alıyor. Türkiye olarak biz, Ukrayna ile de görüşüyoruz, Rusya ile de görüşüyoruz. Aralarında herhangi bir ayrım yapmıyoruz. Ama 33 milyon ton tahıl koridorundan bütün o tahılı Avrupa'ya, Afrika'ya götüren biz olduk.

"SEN BİR HRİSTİYAN OLARAK, KİLİSELERİN VURULMASINDAN RAHATSIZ OLMUYOR MUSUN?"

Şu anda da yine diyorsunuz ki 'yüzlerce', bak ben sana yüzlerce demiyorum, binlerce Filistinliyi şu anda İsrail öldürdü mü, öldürdü. Hastaneleri yok etti mi, etti. İbadethaneleri, kiliseleri vuruyor mu, vuruyor. Ben bir Müslüman olarak bundan rahatsızım. Peki, sen bir Hristiyan olarak bu kiliselerin vurulmasından rahatsız olmuyor musun? Bunlara karşı niye bir tavır koymuyorsunuz? Bunlara karşı da bir tavır koyun. Bizim için bu noktada bölgede Musevi, Hristiyan, Müslüman bu ayrımın olmaması gerekir. Antisemitizme karşı da bir mücadele verildiyse, bu mücadeleyi dünyada ilk veren lider ben oldum. Ve şu anda da bakın Almanya 'İsrail'e şu kadar maddi destek verdiğinden' bahsediyor.

ALMAN MEDYASI ÇILDIRDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sözleri Alman basınını çıldırttı. İsrail destekçisi Alman Bild gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'daki konuşmasını "skandal" olarak manşete taşıdı. 

TÜRKİYE GAZETESİ

DÜNYA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER