Fransa'da cami düşmanlığı! 89 caminin 3'te 1'i kapatıldı

Fransa'da Kasım 2020'den bu yana 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3'te 1'inin kapatıldığı ortaya çıktı.
30 Eylül 2021 07:37

 Le Figaro gazetesinde yer alan haberde 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3'te 1'inin kapatıldığı duyuruld.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Le Figaro gazetesinde  verdiği demeçte, "ayrılıkçı" yasası yürürlüğe girmeden önce ülkede "aşırıcıların" bulunduğu 650 yerin kapatıldığı ve 24 bin yerin polis tarafından denetlendiğini söyledi.

89 CAMİNİN 3'TE 1'İ KAPATILDI

Darmanin  Kasım 2020'den bu yana yapılan denetimlerde "radikalleştiği" iddiasıyla 89 caminin 3'te 1'inin kapatıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanı, Sarthe, Meurthe-et-Moselle, Cote-d’Or, Rhone ve Gard bölgelerinde 6 caminin daha kapatılması için işlemlerin başlatıldığın bildirdi.

FRANSA'DA MİLLİ GÖRÜŞ HAZIMSIZLIĞI

Darmanin, Strazburg'da İslam Toplumu Milli Görüşüne (IGMG) bağlı Eyüp Sultan Camisinin inşasına, belediyenin iznine rağmen karşı çıktıklarını da itiraf etti.

10 İSLAMİ DERNEK KAPATILACAK

Bugüne kadar Müslümanlara ait ve "siyasal İslam" çizgisinde olduğu iddiasıyla 5 dernek kapatıldı.

4'ü ekimde olmak üzere toplamda 10 derneğin daha kapatılacağını belirttildi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ayrıca 205 derneğin banka hesabına el konulduğu ve 2 imamın sınır dışı edildiği de  duyurdu.

"Bize terörü dayatmak isteyenlere terörü yayıyoruz" ifadesini kullanan Darmanin, 2023'ten itibaren ülkeye yurt dışından din görevlisinin gelemeyeceğini, burada bulunanların oturum izinlerinin yenilenmemesi için valilere talimat verdiğini kaydetti.

VİZE SORUNU

Darmanin, ülkede uyuşturucu kaçakçılığı ve aile içi şiddet gibi nedenlerle ceza alan kişilerin oturum kartlarının yenilenmesini kabul etmediklerini belirtti.

Cezayir, Tunus ve Fas vatandaşlarına verilen vize sayısında ciddi seviyede sınırlama getirdiklerini ifade eden Darmanin, bu ülkelerin Fransa'nın sınır dışı ettiği kişileri geri kabul etmelerini sağlamak için bu yola başvurduklarını dile getirdi.

MÜSLÜMANLARA BASKI

Fransa, ağustosta yürürlüğe giren "ayrılıkçı" yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet değerleri ile prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor.

MİLLİ GAZETE

DÜNYA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #