SON EKLENENLER

Gazzeli kanser hastaları Türkiye'de

Filistinli kanser hastaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın girişimleri ile Türkiye'ye getirildi. Bakan Koca savaşın başından bu yana ilk kez Refah Sınır Kapısı'ndan başka bir ülkeye gönderilmek üzere yaralıların çıkışına izin verildiğini belirtirken, yaralıları havalimanında bizzat karşıladı.
16 Kasım 2023 09:42

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Mısır'daki El Ariş Havalimanı’ndan uğurladığı Gazzeli kanser hastalarını Esenboğa'da bizzat karşıladı.

İsrail'in saldırısı altındaki Gazze'den çıkarılarak El Ariş Havalimanı'na ambulanslarla getirilen ve Cumhurbaşkanlığına ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklara yerleştirilen hastalar, Esenboğa Havalimanında hazır bekleyen ambulanslarla Bilkent Şehir Hastanesi'ne nakledildi.

Hastaların sağlık durumunu yolculuk boyunca Türkiye'den getirilen 9 kişilik uzman sağlık personeli takip etti.

"İZİN VERİLEN İLK ÜLKE TÜRKİYE"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca havalimanında sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Koca, 14 Kasım'da Mısırlı mevkidaşı ile görüştüklerini ve Gazze'de bulunan kanser hastalarının Mısır'a geçmesi üzerinde mutabık kaldıklarını belirterek, "Uluslararası sağlık diplomasisi ve sahada yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, 27 hasta ile 13 refakatçinin Cumhurbaşkanlığımıza ve Millî Savunma Bakanlığımıza ait uçaklarla Türkiye’ye getirilmesiyle önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Altını önemle çizmek istediğim bir konu şudur: Mısır’ın, gemiyle yardım göndermesine izin verdiği ve aynı zamanda Refah Sınır Kapısı üzerinden hasta transferine izin verdiği ilk ülke Türkiye’dir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE MAZLUMLARIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEK"

Türkiye'ye getirilen Gazzelilerin Ankara'daki hastanelerde tedavilerine devam edileceğini dile getiren Koca, "Tüm bu gelişmelerle birlikte, Gazze’de Refah Sınır Kapısına yakın olan bölgede, ilgili iç ve dış paydaşlarımızca uygun görülen noktalarda ve aynı zamanda Mısır tarafında sahra hastanelerinin kurulması ve bu hastanelerde Mısırlı dostlarımızla ortak hizmet verilmesi konusunda da önemli mesafe kaydettik. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere, Türkiye her zaman mazlumların yanında olmaya, adaletin, hakkın ve hukukun sesi olmaya, dost ve kardeşlerini iyi ve kötü günde yalnız bırakmamaya devam edecektir" diye konuştu.

Öte yandan Bakan Koca, koordinasyon ekibinin bölgeye gönderilen 8 sahra hastanesinin kurulumu için yer tespit çalışmalarını yürüttüğünü ve en kısa sürede Refah Sınır Kapısı'na yakın bir bölgede hastaneyi kurma konusunda başarılı olabileceklerini kaydetti.

Başta plastik cerrahi olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda ekip göndermek için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Koca, gelecek günlerde bu ekibin bölgeye takviye edileceğini ekledi.

ÇALIŞMALAR KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR

Gelen hastaların hepsinin kanser hastası olduğunu ifade eden Bakan Koca, "Özellikle Türk-Filistin Dostluk Hastanesinde ağırlıklı olarak takibi yapılan hastalar da var. Sadece bir hasta kan hastalıkları grubunda ama o hastamızda kemik iliği nakli yapılmak üzere getirilen 15 yaşında bir kardeşimiz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kanser ve çocuk hastalarının Türkiye'ye getirilmesi için çalışmalarının kararlılıkla devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde de hastaların gelmesini umduklarını kaydetti.

Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından Türkiye'ye tedavi amaçlı getirilen hastalar, kara ambulanslarıyla çeşitli hastanelere sevk edildi.

Aralarında çocukların da olduğu Gazzeli 26 kanser hastası ve 13 refakatçi Refah Sınırı Kapısı üzerinden Mısır’a geçmişti.

Gazze'den çıkarılan kanser hastaları ve refakatçilerini, Refah Sınır Kapısı'nda Türkiye'den gelen doktorlar karşıladı.

Gazzeli kanser hastaları Türkiye'de

BAKAN KOCA 'İLK KEZ' DİYEREK AÇIKLADI

Bakan Koca "İlk defa Gazzeli olup Mısır’dan çıkan, bir başka ülkeye tedavi için gönderilen bu hastalar olacak" açıklamasını yaptı.

Gazzeli kanser hastaları Türkiye'de

Bakan Koca Mısır'daki El Ariş Havalimanı’nda ise şu sözleri söylemişti;

"Bugüne kadar 200'e yakın hastane Refah'a ulaştı, geride çok hasta var. Gazze'de sahra hastanesi kurmak istiyoruz. Mısır'da ise Türk hekimlerle diğer hekimlerin gelen hastaları birlikte tedavi etsin istiyoruz. Refah Kapısı'ndan geçen hastaların Türkiye'ye ikinci etapta getirilmesi için planlama yapıldı"

Gazzeli kanser hastaları Türkiye'de

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nde kanser tedavisine devam edemeyen 27 hastayı Ankara’ya getiren uçak Esenboğa havalimanına iniş yaptı.

TÜRKİYE GAZETESİ

DÜNYA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER