SÜRMANŞET HABERLER
SON EKLENENLER

Suudi Arabistan ile yeni dönem

Normalleşme adımları dâhilinde ilişkilerin her geçen gün iyiye gittiği Suudi Arabistan’dan, Türkiye’ye önemli bir ziyaret gerçekleşecek.
21 Haziran 2022 09:59

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, yarın Ankara’ya gelecek. Ankara ve Riyad’ın gündeminde Körfez, Suriye, Libya gibi bölgesel konular yer alırken, ikili ilişkiler de masaya yatırılacak. Enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda, tarım ve savunma sanayi alanlarında iş birliği konuşulacak. İki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme adımları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman arasında 21 Kasım 2020’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinde “Diyalog kanallarının açık tutulmasında” mutabık kalınmasıyla başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz’in kasım ayındaki telefon konuşmasını, İslam İş Birliği Teşkilatının Nijer’de yapılan toplantısında her iki ülkenin dışişleri bakanlar tarafından yapılan ılımlı açıklamalar izlemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişti.

Arap Baharı sürecine kadar pozitif bir gündemi olan Türk-Suudi ilişkileri, her iki ülkenin Arap Baharı sürecinde farklı bir pozisyona yönelmesiyle önemli ölçüde gerildi. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından ise Riyad’la ilişkiler durma noktasına geldi.

SELÇUK BÖKE 

TÜRKİYE GAZETESİ

DÜNYA HABER SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER